poradnik prawny dotyczący skargi pauliańskiej autorstwa adwokata z Wrocławia

Skarga pauliańska – podstawowe informacje

Co to jest skarga pauliańska?

Skarga pauliańska jest instytucją prawną, która w pewnych wypadkach zapewnia wierzycielowi ochronę przed nielojalnym zachowaniem dłużnika. Częstym sposobem na unikanie przez dłużników zapłaty zobowiązań jest wyzbywanie się majątku. Chodzi tu m.in. o potocznie zwane „przepisywanie” wartościowych składników majątku (np. nieruchomości) na żonę, dzieci itp. To „przepisanie” jest z reguły fikcyjne, a jego jedynym celem jest uniknięcie ryzyka skierowania przez wierzyciela egzekucji komorniczej do określonych składników majątku dłużnika. Skarga pauliańska ma oczywiście nieco szerszy zasięg – o czym w kolejnych wpisach – ale powyżej wskazana sytuacja związana z „przepisywaniem majątku” jest bardzo charakterystyczna.

Skargę pauliańską składa się do sądu

Skarga pauliańska jest rodzajem powództwa, które składa się w sądzie. Oznacza to, że skorzystanie z tej instytucji będzie wiązało się z koniecznością założenia sprawy w sądzie. W niektórych przypadkach tą skargą można się także bronić w sądowym postępowaniu przeciwegzekucyjnym wytoczonym przez osobę trzecią (więcej o tym przeczytasz we wpisie „Skarga pauliańska jako zarzut w postępowaniu przeciwegzekucyjnym”)

Jakie skutki ma uwzględnienie przez sąd skargi pauliańskiej?

Skutkiem skargi pauliańskiej jest uznanie przez sąd określonej czynności prawnej dłużnika (w większości przypadków – zawartej przez niego umowy) za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela. Pozytywny wyrok w sprawie zapewnia wierzycielowi możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły.

Nie oznacza to zatem, że czynności prawna uznana jest za nieważną, ale jest ona bezskuteczna wobec wierzyciela.

Co to dokładnie znaczy? O to przykład:

Osoba B pożycza od osoby A 50 tyś. PLN na podstawie umowy pożyczki. Osoba A (wierzyciel) godzi się na zawarcie umowy, ponieważ wie, że B (dłużnik) jest właścicielem nieruchomości i w razie, jeśli nie będzie miał z czego oddać, to sprzeda nieruchomość i spłaci dług. Ewentualnie, jeśli B nie będzie chciał dobrowolnie sprzedać nieruchomości, A skieruje do niej egzekucję komorniczą i tym sposobem odzyska swoje pieniądze.

Kiedy przychodzi do spłaty pożyczki B oświadcza A , że nie ma pieniędzy, a także, że nie jest już właścicielem nieruchomości, bo dał ją w ramach umowy darowizny swojemu bratu (osoba C – zwana także osobą trzecią). B nie ma żadnego majątku, z którego A mógłby się zaspokoić w ramach egzekucji prowadzonej przez komornika.

W takim przypadku wierzyciel (A) może skierować skargę pauliańską przeciwko sprawę bratu dłużnika (osobie trzeciej – C), w ramach której będzie się domagał uznania umowy darowizny zawartej pomiędzy B i C za bezskuteczną wobec siebie. Jeśli A sąd uwzględni skargę pauliańską A, to będzie on mógł skierować egzekucję komorniczą do nieruchomości, którą B przekazał w darowiźnie bratu (C), a postępowanie egzekucyjne będzie toczyć się tak, jak gdyby umowy darowizny nigdy nie było. Umowa ta jednak jest skuteczna i skutecznie przeniosła własność nieruchomości na osobę trzecią (C), tyle, że wierzyciel – mimo, że nie jest ona własnością dłużnika – może się z niej zaspokoić, a zatem skierować do niej egzekucję komorniczą. Komornik będzie uprawniony do egzekucyjnej sprzedaży tej nieruchomości, a po jej zbyciu przekaże pieniądze wierzycielowi. Tym sposobem plan dłużnika, który zmierzał do tego, żeby pozbawić wierzyciela możliwości zaspokojenia się z jego nieruchomości, nie udał się.

adwokat Iwo Klisz

Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

2 komentarze

  • Monika, 20 kwietnia 2016, 13:20

  Odpowiedz

  A co w sytuacji, kiedy dłużnik chcąc uniknąć spłaty długu przekazuje gospodarstwo( które wcześniej otrzymał od rodziców i na którym ciąży dożywotka dla tych rodziców) spowrotem swoim rodzicom. Wierzyciel składa skargę paulianską i wygrywa. tzn. czynnośc przekazania gospodarstwa rodicom dlużnika staje się bezskuteczna. Tymczasem podczas licytacji komorniczej celem zaspokojenia wierzyciela nieruchomość zostaje sprzedana osobie trzeciej. Czy wraz z zakupem gospodarstwa osoba trzecia nabyła zobowiązanie dożywotki wobec rodziców dłużnika czy nieruchomość jest wolna od zobowiązań?

  • Grzegorz, 1 grudnia 2016, 16:24

  Odpowiedz

  A co w sytuacji, kiedy C z kolei sprzedał D – osobie zupełnie obcej, nieznającej sytuacji pomiędzy A, B i C?
  Czy komornik może dochodzić wierzytelności z tej nieruchomości, która należy do D?
  Pozdrawiam
  Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.